Stara Baška – Mapa ciekawych miejsc, atrakcje turystyczne i plaże

Stara Baška to bardzo mała, malowniczo położona wśród gór wioska (bo miastem jej nazwać nie można). Po drugiej stronie masywu górskiego znajduje się znacznie częściej wybierana Baśka, do której co roku ściągają rzesze turystów.

W Starej Bašce nawet w środku sezonu można odnaleźć ciszę i spokój, które wcale nie są tak oczywistymi cechami pozostałych części Chorwacji. To tutaj można pospacerować górskimi szlakami, które prowadzą także do wspomnianej Baśki, to tutaj można znaleźć ciszę i spokój na jednej z niedostępnych z lądu plaż, do których można dostać się płynąc wzdłuż brzegu lub motorówką.

Atrakcje turystyczne w Starej Baśce

Jako, że jest to mała mieścina to nie ma w niej zbyt wielu atrakcji turystycznych. Z resztą turyści, którzy chcą spędzić swój wakacje w Starej Baśce nie wybierają jej z powodu licznych atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc czy zabytków ale właśnie z uwagi na relaks, który zapewnia brak tłoku i piękno przyrody.

Centrum Starej Baśki stanowi mała przystań otoczona apartamentami oraz restauracjami. To właśnie z niej doskonale widać otaczające okolicę wyspy oraz przesmyk, w którym często pojawiają się delfiny.

Lokalizację przystani jak i restauracji możesz znaleźć na poniższej mapie:

Inną ciekawostką jest wspomniana wcześniej droga przez masyw górski, którą można przejść ze Starej Baśki do Baśki.

Stara Baśka
Stara Baśka

Warto zajrzeć też na lokalny cmentarz, który wciśnięty w skały i z widokiem na morze robi duże wrażenie.

Plaże w Starej Baśce

Jeśli chodzi o największe atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca to z pewnością warto tutaj wspomnieć o plażach, które rozciągają się na całej długości mieściny. Ta najpopularniejsza znajduje się niedaleko portu.

Kolejne są już poza wioską.

Pierwszą z nich jest plaża Oprna, która znajduje się jeszcze przed wjazdem do Starej Baśki po prawej stronie drogi. Nie da się jej nie zobaczyć. Nie można do niej dojechać ani w łatwy sposób dojść. Należy zatrzymać się wzdłuż drogi prowadzącej do Starej Baśki i kempingu Skrilla i zejść zboczem wprost do zatoki.

Plaża oprna w starej baśce
Plaża oprna w starej baśce

Zobacz na mapie gdzie dokładnie znajduje się plaża Oprna w Starej Baśce:

Drugą plażą, która naszym zdaniem jest najlepsza jest plaża Zala znajdująca się za Starą Baśką. Aby do niej dojechać należy przed portem skręcić w drogę prowadzącą w górę i dojechać do samego jej końca.

Plaża Zala posiada dobrą infrastrukturę wraz z parkingiem i sklepikiem, w którym można kupić piwo, lody oraz przekąski.

Plaża Zala w starej baśce
Plaża Zala w starej baśce

Zobacz na mapie gdzie dokładnie znajduje się plaża Zala:

Otoczona skałami, tworzy piękną zatokę, w której niestety jest zimna woda. Powodem tego stanu rzeczy są podwodne źródła, ktróre wypływają wprost do zatoki ochładzając wodę. Wystarczy jednak wypłynąć około 20 m w głąb zatoki aby doznać prawdziwej, chorwackiej, ciepłej wody.

Mapa Starej Baški

Na poniższej mapie możecie zlokalizować wspomniane miejsca oraz samemu odkryć pozostałe ciekawe miejsca w Starej Baśce:

PS. Zdjęcia użyte do zobrazowania tego tekstu pochodzą z Flickra oraz z tego miejsca. Znajdziecie tam także inne ciekawe zdjęcia z Chorwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *