Skiatos / Najpiękniejsze i najlepsze plaże / Mapa i opinie / Jak dojechać?

Skiatos to jedna z urokliwych greckich wysp, obecnie kojarzona głównie z filmem „Mamma Mia”. Położona w archipelagu Sporadów Północnych, na Morzu Egejskim. Ta niewielka wyspa (niecałe 50 km kwadratowych) znana jest przede wszystkim ze znakomitej pogody, niesamowitych krajobrazów oraz licznych plaż.

Na Skiatos jest ich bowiem ponad 60, a w przeważającej ilości są one piaszczyste. Na część z tych plaż dostaniemy się komunikacją miejską w postaci autobusów jeżdżących po wyspie. Na inne – te nieco bardziej ukryte w odciętych zatoczkach, dopłyniemy jedynie łodziami.

Zanim przejdziemy do konkretnych plaż zróbmy mały wstęp do wyspy Skiatos:

Plaże na Skiatos

Plaże Skiatos są w większości zagospodarowane turystycznie w leżaki, parasole, bary i kawiarnie. Na niektórych z nich można również uprawiać różnego rodzaju sporty wodne, takie jak na przykład windsurfing czy żeglarstwo. Z drugiej strony są też plaże zupełnie pozbawione ingerencji człowieka i tam mogą zaszyć się osoby uciekające przed cywilizacją i pragnące ciszy oraz spokoju. My przedstawimy kilka plaż na Skiatos tych najpopularniejszych i tych nieco bardziej spokojnych. Tak by każdy zadecydował sam, gdzie chce spędzić swój wolny czas.

Wyspa Skiatos plaże
Najpopularniejsze i najlepsze piaszczyste plaże na Skiatos!

Plaża Koukounaries

Plaża Koukounaries – to jedna z najbardziej znanych plaż na Skiatos, głównie ze względu na otaczający ją las piniowy. Stąd też nazwa plaży, która w tłumaczeniu oznacza – szyszkową. Plażę Koukounaries charakteryzuje również oprócz drzew piniowych, złoty, mieniący się piasek.

To za sprawą drobinek miki, które odbijają promienie słoneczne.

Miejsce to można polecić osobom lubiącym aktywnie spędzać czas na plaży, gdyż mieści się tu centrum sportów wodnych. Oprócz tego na szerokiej połaci piasku poustawiane są rzędy parasoli oraz leżaków. Natomiast w niedalekiej odległości znajduje się ulubiony hotel księżnej Diany – Skiathos Palace Hotel. Warto tez dodać, iż w sezonie bywa tu tłoczno, mimo pokaźnych rozmiarów całej plaży.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się plaża Koukounaries na wyspie Skiatos:

Plaża Lalaria

Plaża Lalaria – niejako drugi symbol wyspy z charakterystyczną skalną bramą. Plaża dostępna jest jedynie od strony morza, ze względu na otaczające ją wysokie klify. To niezwykle malownicze miejsce, które robi wrażenie ze względu na kontrast błękitnego morza oraz wybrzeża z białych kamieni. Niestety te polerowane przez setki lat głazy były często łakomą pamiątką z podróży dla turystów, dlatego plaża Lalaria zaczęła się niepokojąco szybko kurczyć.

Aby temu zapobiec władze ustanowiły karę 1000 euro za każdy wywieziony z niej kamień.

Na miejscu nie ma żadnej infrastruktury, dlatego przed wyprawą warto zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne rzeczy na plażę. W sezonie bywa tu tłoczno.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się plaża Lalaria na Skiatos:

Plaża Banana

Plaża Banana – to z kolei chyba najbardziej imprezowa, piaszczysta plaża całej wyspy. Podzielona skałkami na dwie części: Big Banana i Small Banana. Na jednej odbywają się tak zwane beach party, od południa aż do ostatniego gościa. Jest tu pełno młodych ludzi i głośnej muzyki. Druga plaża – Small Banana stanowi natomiast zakątek dla nudystów. Można tu również pojeździć na nartach wodnych oraz uprawiać inne sporty wodne.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się plaża Banana na Skiatos:

Plaża Megali Ammos

Plaża Megali Ammos – wąska, ale piaszczysta plaża z łagodnym wejściem do morza. Niestety kiedy przychodzi przypływ, część niej jest podmywana. Na plaży można wypożyczyć parasole i leżaki, są też miejsca gdzie można zjeść. Woda jest tu wyjątkowo przejrzysta, tak że widać gołym okiem pływające rybki. Organizowane są tu różnego rodzaju sporty wodne dla chętnych. Niestety na plaży nie ma pryszniców, co może być dla niektórych minusem.

Plaża Troulos

Jeszcze jeden rzut oka na najlepsze i najpopularniejsze plaże w Skiatos:

Plaża Kolios

Plaża Kolios – spokojna, wąska piaszczysta plaża umiejscowiona w zatoczce. Idealna do wypoczynku, nie tylko dla rodzin z dziećmi. Do dyspozycji turystów jest tu jedna knajpa z jedzeniem i piciem, nie ma za to wypożyczalni sprzętów wodnych.

Plaża Kanapitsa

Plaża Kanapitsa – niewielka plaża z miękkim piaskiem i łagodnym wejściem do morza. Uwaga bo po prawej stronie wejścia do wody, można trafić na jeżowce. Raczej nie ma tu tłoku, są parasole i leżaki, tawerny oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Oprócz tego na plaży jest prysznic, toalety i przebieralnie, a do miasta można dostać się z powrotem łodzią.

Plaża Achladies

Plaża Achladies – piaszczysta plaża, dobrze zagospodarowana. Oprócz leżaków i parasoli, można tu wypożyczyć sprzęt wodny. W niedalekiej odległości są tawerny, bary oraz noclegownie. Z małego molo można się dostać do miasta-stolicy Skiatos.

Plaża Maratha

Plaża Maratha – to kolejne dość spokojne miejsce do plażowania. Piasek, błękitne morze i pas zieleni w którym można znaleźć chwile ukojenia przed palącym słońcem, są wystarczającymi powodami aby odwiedzić ten zakątek Skiatos. Na miejscu można wynająć leżaki oraz parasole i coś zjeść w barze. To raczej miejsce kameralne, gdzie można wypocząć.

Plaża Vromolimnos

Plaża Vromolimnos – ładna piaszczysta plaża, która jest odrobinę podzielona. Na jednej stronie – tej z leżakami do wynajęcia jest nieco głośniej, ponieważ gra muzyka z pobliskiego plażowego baru. Druga strona jest niezagospodarowana i tam mogą rozbić się osoby, które cenią sobie ciszę. Woda tu jest krystalicznie czysta, a wejście do morza łagodne.

Plaża Agia Paraskevi

Plaża Agia Paraskevi – spora piaszczysta plaża z wygodami i przejrzystą wodą. Do wybory mamy tu leżaki z parasolami do wypożyczenia lub zaciszne miejsce w cieniu drzew. Na miejscu można coś zjeść i wypić, a wejście do morza idealnie nadaje się dla najmłodszych.

To jeszcze nie wszystkie najlepsze plaże na Skiatos.

Plaża Mandraki

Plaża Mandraki – jak bywalcy twierdzą to najspokojniejsza plaża na Skiatos. Położona z dala od hoteli i ogólnie wszelkiej zabudowy, pośród piniowego lasu i skał. Na miejscu można wypożyczyć leżak z parasolem lub samemu się rozbić na piasku. Nikt tu nie umrze z głodu, gdyż na plaży zorganizowano bar-jadłodajnie.

Plaża Kastro

Plaża Kastro – jedna ze żwirowo-kamienistych plaż na wyspie. Nieduża, bez plażowego zaplecza, warto więc wziąć ze sobą np. parasol oraz odpowiednie obuwie. Jednak jest tu tawerna podająca doskonałe owoce morza. Często do brzegu przybijają na plażę łodzie z turystami. Na szczycie okalających ją wzgórz można zobaczyć pozostałości po osadzie z XIV wieku.

Plaża Tsougrias

Plaża Tsougrias – z kolei na tę plażę można dotrzeć samemu, gdyż jest ona umiejscowiona na jednej z maleńkich, niezamieszkałych wysepek wzdłuż wybrzeża Skiatos. Kursują tu też łodzie, które za opłatą przewiozą turystów tam i z powrotem. Na miejscu czeka na nas miękki piasek, parasole i leżaki do wynajęcia oraz punkt gastronomiczny.

Plaża Xanemos

Plaża Xanemos – to kolejna lekko wyłamująca się plaża od standardu, gdyż jest ona położona na końcu pasa startowego lotniska. Dla jednych będzie to niesamowita zaleta, kiedy nad ich głowami będą przelatywać bardzo nisko samoloty. Drudzy uciekną przepędzeni przez podmuch powietrza, wydobywający się z latającej maszyny. Na miejscu jest infrastruktura w postaci jadłodajni oraz możliwości wypożyczenia leżaków i parasoli.

Na tym filmie możecie zobaczyć jak samoloty przelatują dosłownie nad głowami turystów:

Zobacz na mapie jak dojechać do tej plaży:

Opinie o plażach na wyspie Skiatos

Dajcie koniecznie znać, która z plaż na Skiatos jest Waszą ulubioną. Czekamy na opinie i recenzje.

Jak sami możecie zobaczyć Skiatos to piękna grecka wyspa… z resztą, która z nich nie jest piękna ; )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *