Pogoda na Cyprze – klimat, temperatury powietrza i wody

Cypr to ta jedna z wysp, gdzie można wyjechać właściwie przez cały roku. Bowiem nawet w grudniu wakacje na cypryjskiej wyspie, cieszą się dużym zainteresowaniem. Miejsce to cieszy się popularnością ze względu na swoje niezaprzeczalne atrybuty w postaci starożytnych zabytków oraz niesamowitej urody plaż. W końcu to właśnie tu podobno na jednej z nich, narodziła się Afrodyta – bogini miłości.

Mapa Cypru

Klimat Cypru

Dużą zaletą na Cyprze są także warunki pogodowe tu panujące. Wyspa jest położona na Morzu Śródziemnym, więc ma ono duży wpływ na tutejszy klimat. Na wybrzeżach jest on bardziej śródziemnomorski, natomiast w głębi kraju zbliża się do klimatu suchego. Górskie tereny pozwalają na chwilę wytchnienia, podczas upalnych letnich miesięcy. Natomiast w nadmorskich kurortach panuje prawdziwie gorące lato.

Pogoda na Cyprze

Zima na Cyprze jest naprawdę łagodna. Słupki termometrów pokazują tu nawet 10 stopni. W centralnej części kraju jest zdecydowanie chłodniej, bo temperatury dochodzą ledwo do zera.

Wiosna na wyspie jest ładna, a temperatury w marcu i kwietniu sięgają 14-16 stopni. Cieplej robi się w maju, kiedy słupki termometrów pokazują 18 stopni. Wiosna to dobry moment na zwiedzaniu Cypru. Nie ma jeszcze upałów, a jest już przyjemnie ciepło. Jednak mogą pojawiać się deszczowe dni.

Pogoda na Cyprze - kiedy jechać na wakacje
Pogoda na Cyprze – kiedy jechać na wakacje

Lato jest suche i gorące. Idealne dla ludzi, którzy chcą smażyć się na tutejszych plażach. Temperatury sięgają około 28 – 30 stopni w cieniu, a niewiele mniej nocą. Deszcz jest w tym czasie bardzo rzadkim zjawiskiem, a ochłody można szukać w górskich rejonach.

Natomiast jesień na Cyprze jest całkiem przyjemna. Nie ma już męczącego gorącego powietrza, ale temperatury nadal potrafią sięgać 27-28 stopni. Mniej więcej od listopada słupek rtęci zaczyna powoli opadać i pojawia się coraz częściej deszcz.

Temperatura wody na Cyprze

Jeśli chodzi o kąpiel w morzu, to na Cyprze sezon kąpielowy zaczyna się mniej więcej w maju, kiedy woda nagrzewa się do ponad 20-stu stopni. W pełni lata może mieć temperaturę nawet 25-26 stopni. Przy dobrej pogodzie można pływać to aż do października.

Cypr jest dobrym miejscem dla miłośników sportów wodnych, łagodny klimat oraz ciepła większa część roku umożliwiają korzystanie z wszelkich uroków Morza Śródziemnego. Od wiosny do jesieni, wiatr tu wieje jedynie w jednym kierunku i rzadko kiedy się to zmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *