Jezioro Taupo – jego atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Największą atrakcją Wyspy Północnej w Nowej Zelandii jest jezioro Taupo. To duży zbiornik wodny – wielkości sporego miasta, nad który ciągną turyści z całego świata. Jezioro Taupo jest położone w samym środku Wyspy Północnej, a jego powstanie wiąże się z wybuchem wulkanu i zalaniem wodą dużej kaldery. Leżący pod powierzchnią stożek jest nadal aktywny. Jezioro Taupo to największy słodkowodny zbiornik Nowej Zelandii.

Dziś Jezioro Taupo to miejsce wypoczynkowe, dla licznej rzeszy ludzi, którzy przyjeżdżają tu głównie ze względu na atrakcyjny przyrodniczo teren. Nad zbiornikiem można korzystać z wszelkich atrakcji turystyki wodnej, w tym wędkarstwa (wielkie pstrągi!) oraz okolicznych aktywności, dzięki bliskiemu położeniu gór i lasów. Po podróżnicze inspiracje innych pięknych jezior zapraszamy tu.

Atrakcje turystyczne Jeziora Taupo i ciekawe miejsca do zobaczenia na Północnej Wyspie

Atrakcji dla turystów nad Jeziorem Taupo nie brakuje. Oprócz łowienia sporej wielkości pstrągów można tu udać się w rejs statkiem wycieczkowym i od strony wody podziwiać tutejszą przyrodę. Na trasie można też spotkać maoryskie rzeźby skalne wykonane na klifach (Mine Bay Maori Rock Carvings) przez artystę Matahi Whakataka-Brightwella. Dla tych którzy wolą spędzać bardziej aktywnie wakacje przygotowano spływy kajakowe, trasy rowerowe oraz szkółki jeździeckie. W miastach i miasteczkach można wypocząć, a rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna zapewnia odpowiednie turystyczne zaplecze. W popularnych miejscowościach takich jak Taupo czy Turangi nie zabraknie na pewno rozrywek do późnych godzin nocnych.

Jednak największą atrakcją turystyczną nad Jeziorem Taupo jest Wodospad Huka. Mimo swoich niezbyt wielkich rozmiarów (tylko 11 metrów wysokości) powala swoją siłą przepływu, która mogłaby napełnić olimpijski basen w 10 sekund O.o

Atrakcja turystyczna Jeziora Taupo - wodospad Huka
Atrakcja turystyczna Jeziora Taupo – wodospad Huka

Drugą taką atrakcją dla turystów, położoną niedaleko Jeziora Taupo jest Park Narodowy Tongariro. Teren ten znakomicie nadaje się do górskich trekkingów, a sama lokalizacja ze względu na swój baśniowy urok, wykorzystywana była jako plan filmowy.

Jezioro Taupo i okolica to także teren pełen aktywności geotermalnej z gorącymi źródłami oraz otworami w ziemi z wylatującą parą. Warto wybrać się na wycieczkę ścieżką Kraterów Księżycowych czy do Tarasów Wairakei, gdzie zażyjemy gorącej kąpieli w źródłach krzemionkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *