Jeziora Plitwickie atrakcje, zwiedzanie i kiedy przyjechać?

Jeziora Plitwickie to największa atrakcja dla turystów w Chorwacji. Prawdziwy cud natury, który przetrwał nieciekawe momenty na karcie historii tego kraju. Punkt obowiązkowy do zwiedzenia, podczas podróży po Chorwacji.

Jeziora Plitwickie są położone w połowie drogi miedzy Zadarem a Zagrzebiem. Na ich terenie w 1949 roku utworzono park narodowy, by chronić ten wyjątkowy obszar. Natomiast w 1979 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mapa Jezior Plitwickich

Kiedy najlepiej zwiedzać Jeziora Plitwickie?

Park Narodowy Jezior Plitwickich można zwiedzać przez cały rok. Nie ma jednej najlepszej pory na odwiedziny. Mało tego, niektórzy specjalnie przyjeżdżają tu w różnych porach roku, by podziwiać zmieniającą się przyrodę.

Jedno jest pewne w okresie wakacyjnym miejsce to jest mocno oblegane przez turystów. W lipcu i sierpniu Park Narodowy Jezior Plitwickich odwiedzają prawdziwe tłumy, więc na spokojna kontemplację raczej nie będzie czasu. Ze względu na panujące temperatury poziom jezior również jest nieco niższy. Co jednak nie oznacza, że nie warto tu przyjechać. Po prostu trzeba się nastawić na większą liczbę ludzi, którzy będą z nami zwiedzać ten teren.

Zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich
Zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Jeśli jednak nie znosicie tłumów, to warto wybrać się nad Jeziora Plitwickie w okresie wiosennym lub jesiennym, zaraz po najgorętszym okresie. Wówczas nie tylko będzie trochę mniej zwiedzających, ale też otoczenie będzie nieco inne. Wiosną przyroda budzi się do życia, drzewa i krzewy zaczynają wypuszczać liście, a na polanach pojawia się pierwsza roślinność. Jesienią natomiast całe otoczenie przybiera fantastyczne barwy.

Zima to równie atrakcyjny moment by zobaczyć Jeziora Plitwickie. Wówczas zdecydowanie jest najmniej zwiedzających. Cały obszar skryty jest pod śniegiem, a część jezior i strumyków zamarza tworząc niesamowite formy.

Jakie atrakcje czekają w Parku Narodowym Jezior Plitwickich?

Cały obszar chroniony Parku Narodowego Jezior Plitwickich ma 300 kilometrów kwadratowych i na nim rozlokowanych jest 16 jezior. Zbiorniki są połączone groblami, strumykami i wodospadami, tworząc fascynujące krajobrazy. Cały ten teren otoczony jest lasami, które zamieszkuje dzika zwierzyna. Wśród niej można wymienić: wilki, niedźwiedzie czy jelenie.

Całość podzielona na Dolne i Górne Jeziora, które łączą się kaskadowo. Dzięki czemu na terenie parku można podziwiać malownicze wodospady. Największym z nich jest Veliki Slap, z którego woda spada z 70-ciu metrów. Spacery wśród takich okoliczności przyrody już są atrakcją samą w sobie. Przejrzysta woda w jeziorach, bujna roślinność oraz niecodzienne krajobrazy, są wystarczającym magnesem, by wabić tu tysiące turystów rocznie.

Zwiedzanie i atrakcje Jezior Plitwickich
Zwiedzanie i atrakcje Jezior Plitwickich

Oprócz tego atrakcją są też drewniane mostki, po których zwiedzamy cały park oraz rejsy stateczkami, służące do przemieszczania się na niektórych odcinkach. Jest także kolejka, która wozi turystów. Trasy zwiedzania Parku Narodowego Jezior Plitwickich zostały podzielone ze względu na długość drogi do pokonania. I ta mamy odcinek dla najwytrwalszych, który obejmuje trasę 8-mio godziną. Jest także droga, którą można pokonać ledwie w dwie godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *