Dubrownik pogoda – klimat, temperatura powietrza i wody, opady

Dubrownik to jedno z najatrakcyjniejszych miast w Chorwacji (o innej dużej atrakcji pisaliśmy wcześniej). Po sukcesie serialu „Gra o tron” jeszcze więcej osób chce odwiedzić to miejsce. Przed podróżą warto więc zorientować się jakie warunki pogodowe panują w tym mieście.

Dubrownik jest pod wpływem klimatu umiarkowanie ciepłego. Oznacza to w praktyce suche i prawie bez opadów lato oraz wilgotną i łagodną zimę. Średnia temperatura tego miasta wynosi ponad 14 stopni. Najcieplejszym miesiącem w ciągu całego roku jest tu lipiec i sierpień (średnia temp. 29 stopni), najzimniejszym zaś styczeń i luty (średnia temp. 9 stopni).

Mapa Dubrownik

Dubrowink – temperatura, opady i liczba godzin słonecznych

Zima w Dubrowniku rozpoczyna się w grudniu, kiedy to temperatury spadają do 9-12 stopni w ciągu dnia. W nocy obniżają się jeszcze bardziej do około 708 stopni. Liczba godzin słonecznych wynosi ledwie 3 w ciągu doby, natomiast można się spodziewać opadów deszczu.

Styczeń i luty to najzimniejsze miesiące w ciągu roku (8-9 stopni), gdzie liczba godzin słonecznych wynosi od 4 do 5. Nadal jest deszczowo, więc warto wziąć na zwiedzanie parasol. Pogoda w Dubrowniku powoli zaczyna się zmieniać w marcu i kwietniu. Wówczas temperatury oscylują wokół 14-17 stopni w ciągu dnia. Liczba godzin słonecznych trzyma się na poziomie pięciu. Nadal może padać, jednak deszczowych dni jest trochę mniej.

Jaka jest pogoda w Dubrowniku latem, wiosną, zimą i jesienią
Jaka jest pogoda w Dubrowniku latem, wiosną, zimą i jesienią?

Maj w Dubrowniku przynosi naprawdę prawdziwie ciepła pogodę (ponad 20 stopni), liczba godzin słonecznych wzrasta do 8 i znacznie mniej pada. Czerwiec, lipiec i sierpień to pełnia lata w tym mieście. Temperatury sięgają 30 stopni w cieniu, przy 10-12 godzinach słonecznych w ciągu dnia. Opady zdarzają się wówczas bardzo rzadko.

We wrześniu i październiku temperatury nadal utrzymują się na poziomie ponad 20-stu stopni, jedynie liczba godzin słonecznych delikatnie opada (7-9). Jeśli chodzi o opady, to miesięcznie około 7-10 dni może być deszczowych. Natomiast listopad przynosi wyraźnie ochłodzenie, gdyż temperatury spadają do około 16 stopni w ciągu dnia. Tylko na cztery godziny słoneczne można liczyć wówczas na dobę. Listopad to też najbardziej deszczowy spośród wszystkich miesięcy.

Temperatura wody w Dubrowniku

Wbrew pozorom w Dubrowniku są także plaże, które chętnie oblegają turyści. Temperatura wody w tej okolicy zaczyna się nagrzewać mniej więcej od maja, kiedy to termometry wskazują niecałe 19 stopni. Jednak już w czerwcu sięga ponad 23 stopni i nadaje się idealnie do kąpieli. Od lipca do września morze jest nagrzane do około 25-26 stopni. W październiku przy tych 21 stopniach, w wodzie nadal można się kąpać. Od listopada morze powoli się wychładza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *